Otyłość to globalny problem zdrowotny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Od kilku dekad odsetek osób z otyłością ciągle rośnie, a nadmierna waga może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie tętnicze oraz niektóre rodzaje nowotworów. Otyłość to także wyzwanie dla wszelkiego rodzaju szpitali, placówek medycznych. Jak przeprowadzić bowiem zabieg, gdy waga pacjenta przekracza dopuszczalną nośność czy wymiary stołu operacyjnego? W jaki sposób i za pomocą jakiego sprzętu przetransportować chorego z nadmierną wagą? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w naszym kolejnym podcaście „Sprzęt medyczny w bariatrii".
W kolejnym podcaście gościmy Pana Rafała Patera z firmy Egerton, który zajmuje się doradztwem oraz sprzedażą sprzętu bariatrycznego. Czerpiąc z doświadczeń zawodowych, Pan Pater bardzo dokładnie wyjaśnia, jakie warunki powinna spełniać placówka medyczna, aby pacjenta z nadmierną otyłością przetransportować do sali operacyjnej: „[…] na pewno potrzeba specjalistycznego sprzętu, niezbędnego do przewiezienia pacjenta. To mogą być nosze, to mogą być wózki do przewozu pacjenta, które zarówno mają większą nośność, jak i np. są szersze niż standardowe wyposażenie szpitala […] Dodatkowo jeszcze oprócz samych wózków i oprócz sprzętu do przewożenia pacjenta już na terenie szpitala, to potrzebne jest również wyposażenie, np. ambulansu w karetkach, które również spełnia wymagania dotyczące większej nośności. Kolejnym elementem może być np. to, że wyzwaniem może być również samo transportowanie pacjenta na terenie szpitala. Nie wszystkie drzwi czy ciągi komunikacyjne są zbudowane w ten sposób, żeby tego pacjenta przewieźć.”
Przy zakupie sprzętu bariatrycznego bardzo ważna jest także kwestia szkoleń: „Firmy, które dostarczają sprzęt medyczny, w tym nasza firma, to sprzęt bariatryczny. Zawsze staramy się przeprowadzić takie szkolenie ze sprzętu przy dostawie. Jest to wręcz wymagane w przypadku przetargów czy umów ze szpitalami, żeby takie szkolenia zrobić, przeprowadzić.”
Wyposażanie placówek medycznych w sprzęt bariatryczny ułatwia nie tylko pracę personelowi medycznemu, który może wykonywać różnorodne czynności, takie jak przenoszenie pacjenta z łóżka na fotel czy na stołek toaletowy, z minimalnym wysiłkiem i ryzykiem dla obu stron. Rozwiązania bariatryczne - specjalne kozetki, podnośniki, krzesła do poczekalni - to także zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa pacjentom placówek: „[…] kozetki są na ogół wąskie, więc one wszystkie muszą być szersze. Podobnie ma się z podnośnikami pacjenta. One również oprócz samej nośności muszą mieć chociażby większe elementy, w których się siedzi. […] Nawet taka prozaiczna sprawa jak krzesło do poczekalni, gdzie ten pacjent może czekać […] to również musi być bardziej wytrzymałe, szersze, głębsze […].”
W skład sprzętu bariatrycznego wchodzą również stoły bariatryczne, które są projektowane tak, aby wytrzymać większe obciążenia i umożliwiać stabilną pozycję pacjenta podczas różnych procedur medycznych: „[…] Stoły bariatryczne, oprócz większej nośności, mają również specjalne dokładki poszerzające, które np. poszerzają przez połączenie do 20 centymetrów. Dołączenie z drugiej strony 20 robi się metr dodatkowo do tej płyty, tego stołu do leża i tutaj jest już to dużo bardziej komfortowe dla pacjenta. Dużo mniejsze jest ryzyko tego, że pacjent spadnie z tego stołu.”
Osoby z otyłością mogą napotykać na różnorodne aspekty związane z normami prawymi, które wpływają na ich życie codzienne i dostęp do różnych usług. Na czym polegają te normy w przypadku pacjentów z nadwagą? Odpowiedź w naszym podcaście „Sprzęt medyczny w bariatrii".
Zaloguj się aby dodać komentarz