SurgiCric, ScalpelCric i QuickTrach: EUMed prezentuje komplet narzędzi do udrażniania dróg oddechowych w sytuacjach nagłych i w szpitalu.
Konikotomia, krikotyroidotomia przezskórna, krikotyreotomia, jest to sposób udrożnienia dróg oddechowych za pomocą nacięcia więzadła pierścienno-tarczowego. Stosowana, obok konikopunkcji (konikotomii igłowej) w stanach nagłych, pozwala udrożnić drogi oddechowe i uratować życie pacjenta. Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu?
Konikotomia – wskazania
Konikotomię wykonuje się, kiedy nie ma możliwości udrożnienia dróg oddechowych innymi metodami, między innymi zaintubowania pacjenta dotchawiczo.
Główne wskazania do konikotomii to:
Konikotomia - przeciwwskazania
Najważniejszym przeciwwskazaniem do konikotomii jest możliwość wykonania intubacji dotchawiczej. Zabieg ten jest mniej inwazyjny dla pacjenta. Używa się plastikowej rurki wprowadzanej przez usta, udrożniającej drogi oddechowe za pomocą laryngoskopu. W przypadku trudnych dróg oddechowych można rozważyć zastosowanie rurki krtaniowej.
Kolejnym przeciwwskazaniem jest nieznalezienie więzadła pierścienno-tarczowego, które należy przeciąć podczas wykonywania konikotomii. Zanim dojdzie do naruszenia ciągłości tkanek, osoba wykonująca konikotomię, musi mieć pewność, że przecina więzadło.
Konikotomia - przygotowanie
Pacjent powinien leżeć na plecach, z odgiętą głową, aby dostęp do struktur szyi był jak najłatwiejszy. Należy ułożyć pod barkami wałek lub poduszkę, głowa i szyja musi znajdować się w środkowej linii ciała. Obecnie na rynku dostępne są gotowe, sterylne zestawy do konikotomii chirurgicznej SurgiCric lub ScalpelCric produkcji VBM.
Konikotomia chirurgiczna a konikopunkcja (konikotomia igłowa)
Konikopunkcja to zabieg wykonywany przy pomocy igły i specjalnej kaniuli / cewnika. W trakcie zabiegu więzadło pierścienno-tarczowe nakłuwa się igłą lub specjalnym narzędziem QuickTrach do konikopunkcji, a następnie, po igle, wprowadza się specjalny cewnik / kaniulę.
Zalecenia
Obecnie preferuje się nacięcie skalpelem (konikotomię), gdyż umożliwia to wentylację niższym ciśnieniem, co zmniejsza ryzyko barotraumy, niemniej konikopunkcja pozostaje zabiegiem ratującym życie w nagłych sytuacjach CVCI („nie można wentylować, nie można intubować”) zwłaszcza poza szpitalem i w czasie transportu pacjenta. W takim wypadku narzędziem z wyboru jest urządzenie QuickTrach, które znacznie zmniejsza ryzyko tego zabiegu i poprawia jego skuteczność.