Bezpieczeństwo to – obok leczenia pacjentów – jedno z głównych zadań placówek medycznych. Dotyczy to zarówno zapewnienia bezpiecznych warunków w miejscu leczenia, jak również w dobie cyfryzacji, dbanie o wszelkie dane personale swoich pacjentów. Na czym dokładnie polega temat bezpieczeństwa w placówkach medycznych? Zapraszamy do odsłuchania naszego kolejnego podcastu, w którym gościmy Pana dr. Rafała Batkowskiego z firmy RBS.
Pan dr Rafał Batkowski zajmuje się szeroko rozumianym bezpieczeństwem w służbie zdrowia, które obejmuje takie sfery jak: doradztwo, audyt bezpieczeństwa, strategia bezpieczeństwa, technologie związane z bezpieczeństwem. W aktualnej pracy, nasz gość bardzo dużo czerpie ze swoich poprzednich, zawodowych doświadczeń: Ja przede wszystkim byłem związany z policją. W ramach tej formacji opiekowałem się bezpieczeństwem w kilku obszarach w naszym kraju. Zawsze też interesowałem się po prostu bezpieczeństwem mieszkańców, a także pacjentów tych wszystkich, którzy mogą być zagrożeni. I dzisiaj moje doświadczenie to właśnie opieka nad szpitalami, nad placówkami ochrony zdrowia po to, aby dostarczyć usługi na najwyższym poziomie, takie usługi, które miałyby zabezpieczyć placówki medyczne przed zagrożeniami. W odniesieniu do czysto fizycznych ataków na personel, na pacjentów, ale także w odniesieniu do sfery cyfrowej, która staje się kluczowa dla funkcjonowania szpitali i innych placówek ochrony zdrowia.
Dzisiaj, kluczową kwestię w temacie bezpieczeństwa stanowi głównie ochrona wszelkiego mienia w placówkach medycznych: […] Tam jest dużo lekarstw, dużo bardzo drogiego sprzętu, także dużo takiego wyposażenia. I takich przedmiotów, które służą do codziennej opieki nad pacjentami. Ten sprzęt medyczny jest po prostu bardzo drogi. Dodatkowo, w ramach zapewnienia bezpieczeństwa wszelkie osoby do tego zatrudnione mają za zadanie dbać o nietykalność pacjentów czy personelu: […] rozbój, kradzieże, naruszenie nietykalności, […] są częstym problemem dla personelu medycznego. Temu wszystkiemu chcielibyśmy przeciwdziałać. W ramach swojej działalności chciałbym zapewnić takie procedury, takie też systemy bezpieczeństwa, które pomogą zarządzającym placówkami ochrony zdrowia zadbać o bezpieczeństwo pacjentów i personelu.
Wszechobecna cyfryzacja wymusza również ochronę danych wrażliwych przed wszelkimi atakami hakerskimi: To, co dzieje się w odniesieniu do zagrożeń cyberbezpieczeństwa, wymaga naszej większej uwagi. Wymaga też wdrażania procedur i szkolenia personelu, szkolenia naszych pracowników, aby nie tylko codzienne funkcjonowanie placówki było zabezpieczone, abyśmy nie utracili badań, które cyfrowo przechowujemy. I przekazujemy w ramach naszej placówki, ale także, żebyśmy nie byli narażeni na kary związane z zagrożeniem bezpieczeństwa informacji, z pozyskaniem przez nieuprawniony podmiot nieuprawnioną osobę przez przestępcę, na przykład danych wrażliwych danych pacjentów.
Aby zagadnienie bezpieczeństwa w placówkach medycznych prawidłowo funkcjonowało, nasz gość, Pan dr Batkowski zwraca uwagę na tak zwany „trójkąt bezpieczeństwa”: […] procedura, technologia, a przede wszystkim człowiek. Dopiero posiadanie dobrych procedur, dobrych technologii i ich implementacja w tej przestrzeni szpitalnej oraz świadomy personel. To gwarantuje sukces.
Poruszając temat bezpieczeństwa w służbie zdrowia warto zatrzymać się również przy zagadnieniu audytu. Na czym polega taki audyt, jak go wykonać? Odsyłamy Państwa do odsłuchania w całości naszego podcastu.