Stoły operacyjne to niezbędne wyposażenie każdego szpitala. Umożliwiają przeprowadzanie różnorodnych procedur chirurgicznych z zakresu: chirurgii ogólnej, ortopedii, kardiochirurgii, neurochirurgii oraz wielu innych specjalizacji. Istnieje kilka typów stołów operacyjnych, z których każdy został zaprojektowany z myślą o spełnieniu konkretnych potrzeb w różnych procedurach medycznych. Jak dobrać stół operacyjny, czym się kierować przy wyborze – odpowiedzi na te i inne pytania można odnaleźć w naszym kolejnym podcaście „Dobór stołu operacyjnego”.
Gościem naszego kolejnego spotkania jest Pan Witold Rychwalski: „Na rynku medycznym poruszam się wraz z moimi współpracownikami już od 20 lat. […] asystowanie przy wielu specjalnościach na blokach operacyjnych dało mi osobiście taką wiedzę, której na żadnym uniwersytecie nie bylibyśmy w stanie zdobyć i tą wiedzę praktyczną po prostu z wiedzą produktową staramy się łączyć.” Aby dokonać właściwego wyboru przy zakupie stołu operacyjnego warto pamiętać, co kryje się pod pojęciem takiego stołu: „[…] pod pojęciem stołu operacyjnego kryje się nie tylko sam stół w sensie jego bazy, kolumny podstawowej czy też blatu, który składa się z komponentów, ale również tego, jak dobrane do tego stołu są akcesoria i potocznie […] O tym, jaki to jest stół, jakie ma przeznaczenie, definiują go komponenty dobrane i akcesoria.”
Głównym i najważniejszym kryterium przy wyborze stołu operacyjnego, jak podkreśla Pan Rychwalski, jest lokalizacja: „Stół operacyjny na pewno będzie na bloku operacyjnym i tutaj jest wszystko jasne. Natomiast na tym bloku operacyjnym musimy wziąć pod uwagę ilość sal. Podstawowym kryterium jest, w jaki sposób w ogóle szpital czy dana placówka zakłada transfer pacjenta. […] Kryterium lokalizacji odnosi się również do umiejscowienia takich stołów, np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Te stoły wówczas nie pracują w takiej częstotliwości jak, np. na bloku operacyjnym. I w zasadzie nie chodzi tu o częstotliwość odbywania różnego typu zabiegów, ale właśnie użycia różnego typu komponentów i wszystkich akcesoriów.”
Na kolejnym etapie doboru stołu operacyjnego warto więc także pamiętać o różnicy, która istnieje pomiędzy komponentami a akcesoriami do stołu operacyjnego: „[…] jeżeli mamy stół operacyjny w jego bardzo podstawowej formule, czyli mamy kolumnę podstawową, bazę mobilną, jakkolwiek byśmy sobie nie nazwali, różnie producenci to nazywają i mamy ten blat. I tak naprawdę to tylko część centralna. Jest katalogowo u wszystkich producentów. To wszystko, co później uczyni nam blaty w całej rozciągłości, to są komponenty. Na komponenty składa się coś takiego jak poza tym siedziskiem centralnym, które jest już integralnym elementem stołu operacyjnego, mamy płyty plecy górne, dolne, później wynikowo połówek. No i oczywiście w stronę nóg możemy mieć rozszerzenie miednicze jeżeli takowe jest potrzebne i różnego typu komponenty w postaci podnóżków. […] ruchome akcesoria, które zazwyczaj są mocowane do szyny, akcesoria innych stołów za pomocą dedykowanych klamr […] to są elementy, które mogą być przechodnie. One mogą rotować, ale należy pamiętać, że każde akcesorium jest dedykowane do danego stołu lub do danego zabiegu.”
Przy doborze stołu operacyjnego duże znaczenie odgrywa także nośność stołu. Jak wpływa ona na dobór stołu operacyjnego? Odpowiedź w naszym podcaście.