Gastroskopia i kolonoskopia to jedne z głównych badań endoskopowych układu pokarmowego. I choć trudno użyć stwierdzenia, że cieszą się one dużą popularnością, bo nie należą do przyjemnych badań, to w ostatnich latach częstotliwość tych badań wzrosła. W naszym kolejnym podcaście chcemy pokazać tego typu badania od drugiej strony, czyli jak wygląda procedura mycia, dekontaminacji, itp. urządzeń endoskopowych podczas wykonywania gastroskopii czy kolonoskopii.
W naszym kolejnym podcaście gościmy Pana Piotra Jasińskiego, menadżera firmy Media-MED. Pan Piotr od ponad 12 lat zajmuje się szeroko pojętą tematyką dotyczącą dekontaminacji, mycia i dezynfekcji endoskopów. Co ciekawe, jeszcze parę lat temu, do mycia endoskopów wykorzystywano powszechny płyn „Ludwik”: „[…] jeszcze kilkanaście lat temu producenci endoskopów elastycznych zalecali takie środki czyszczenia, jak na przykład użycie preparatu Ludwik do płukania kanałów. Dzisiaj jest to niemal tak naprawdę niedopuszczalne. Powstał szereg wytycznych, zaleceń, […] regulacji prawnych, mamy dostępne w Polsce chociażby rozporządzenie o dostosowaniu pomieszczeń, które jasno nam wskazuje, jak pracownia endoskopowa i zmywarka w takiej pracowni powinna być wyposażona. I między innymi w tym rozporządzeniu mamy wyraźne wskazanie, o Ludwiku w ogóle się nie wspomina, a nawet wykluczono manualne procedury.”
Dzisiaj, wyposażenie pracowni endoskopowej, dezynfekcję narzędzi regulują określone normy prawne. Czego one dotyczą? Zapraszamy do odsłuchania w całości naszego podcastu.