Aby utrzymać wysoki standard czystości i bezpieczeństwa w szpitalu niezbędna jest regularna dezynfekcja sal operacyjnych, izolatek, oddziałów intensywnej terapii, itp. Zapobiega ona rozprzestrzenianiu się infekcji, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku pacjentów z obniżoną odpornością. Dezynfekcja powinna być przeprowadzana zgodnie z określonymi normami i procedurami, a personel odpowiedzialny za dezynfekcję, powinien być odpowiednio przeszkolony w zakresie stosowania środków dezynfekcyjnych oraz wiedzieć, jakie obszary wymagają szczególnej uwagi. Na czym dokładnie polega dezynfekcja w przestrzeni medycznej? Zapraszamy do odsłuchania kolejnego podcastu „Dekontaminacja pomieszczeń nadtlenkiem wodoru”.
W kolejnym, „medipmentowym” podcaście gościmy ponownie Pana Piotra Jasińskiego z firmy Media-MED: „[…] Jako firma zajmujemy się szeroko pojętą dekontaminacją instrumentarium medycznego, ze szczególnym tutaj wskazaniem na narzędzia, które najczęściej są sterylizowane, myte, dezynfekowane, sterylizowane w centralnych sterylizatorniach.” Firma Media-MED, w obszarze sterylizacji, współpracuje z firmą Steris, która jest jednym z prekursorów rozwiązań do dekontaminacji pomieszczeń z wykorzystaniem gazowej postaci nadtlenku wodoru.
Pandemia związana z wirusem SARS-CoV-2 zwiększyła świadomość społeczną na temat konieczności utrzymania wysokiego standardu higieny w przestrzeniach publicznych, w szczególności w szpitalach, przychodniach czy placówkach opieki zdrowotnej. Wzrost popytu na środki dezynfekcyjne spowodował konieczność rozwoju nowych technologii i metod dezynfekcyjnych, takich jak ozonowanie czy promieniowanie UV-C: „[…] To, co w obszarze szpitalnym najczęściej faktycznie znalazło zastosowanie, to chyba dwa rozwiązania. A więc wykorzystanie promieni UV. Pojawiły się właśnie takie roboty, które jeździły po pomieszczeniach i tym światłem UV odpowiednio dezynfekowały. […] Drugim takim rozwiązaniem, najczęściej stosowanym był właśnie nadtlenek wodoru. Tylko nadtlenek wodoru nie zawsze w jednej postaci. Tutaj na razie tylko powiem, że można wyróżnić dwie takie postacie nadtlenku wodoru. Jedna to jest postać gazowa, a druga […] tak zwana fumigacja, czyli coś co już z samej nazwy kojarzy nam się z formą bardziej wilgotną.”
Przy zagadnieniu dezynfekcji można często natrafić na określenie VHP. Co oznacza ten skrót? Pan Piotr wyjaśnia: „VHP to jest skrót od określenia vaporized hydrogen peroxide, czyli odparowany nadtlenek wodoru. To właśnie jest technologia, która została lata temu opatentowana przez firmę Steris. […] Tutaj warto wskazać, że już w latach osiemdziesiątych potwierdzono, że postać gazowa nadtlenku wodoru wykazuje zdecydowanie większe, nawet kilka, kilkadziesiąt krotnie większe wyższe właściwości biobójcze niż ta postać płynna. Natomiast dla dekontaminowanych powierzchni, postać płynna stężonego nadtlenku wodoru jest znacznie bardziej agresywna. Czyli świadczy to o tym, że gazowa postać jest, po pierwsze, skuteczniejsza względem drobnoustrojów, bezpieczniejsza dla dekontaminowanych powierzchni. Na czym polega technologia VHP opatentowana przez firmę Steris? Na tym, że są na bieżąco monitorowane warunki otoczenia. I w zależności od tych warunków, a tymi warunkami są wilgotność, temperatura i stężenie nadtlenku wodoru, w zależności od tego, jakie są te warunki, jest kontrolowana prędkość aplikacji nadtlenku wodoru. Po co? Po to, żeby nie dopuścić do momentu kondensacji. W momencie, jeżeli zostałby przekroczony tzw. punkt rosy, czyli stężenie wilgotności pary nadtlenku wodoru przekroczyłby moment, w którym dochodzi do skraplania, mogłoby dojść właśnie do postaci, gdy nadtlenek wodoru przekształciłby się z powrotem w postać płynną, a ta postać jest niewskazana z uwagi na agresywne działanie na powierzchnie i na obniżenie wartości właściwości biobójczych. Czyli technologia V HP polega na tym, że jest to gazowa postać, która nie może ulec kondensacji.”
W trakcie dezynfekcji stosuje się szereg środków chemicznych lub innych technik, które mają za zadanie zwalczać bakterie, grzyby, wirusy. Ważne więc jest, aby przed przystąpieniem do dezynfekcji, zwrócić uwagę na pomieszczenie, w którym chcemy przeprowadzić dezynfekcję oraz co, w tej przestrzeni, się znajduje: „[…] każde pomieszczenie musi być prawidłowo przygotowane. Absolutnie niedopuszczalne jest, żeby ktoś się znajdował w pomieszczeniu […] zabezpieczone powinny być wszelkie szczeliny, którymi taka gazowa postać nadtlenku wodoru mogłaby się przedostawać przykładowo do innego pomieszczenia.”
Przy wyborze urządzenia do dezynfekcji, istotne jest dostosowanie go do specyfiki pomieszczenia oraz rodzaju mikroorganizmów, które wymagają zwalczania. Które urządzenia są najbardziej popularne? Odpowiedź w naszym podcaście „Dekontaminacja pomieszczeń nadtlenkiem wodoru”.
Zaloguj się aby dodać komentarz